BASıNç ÖLçER NEDIR?

Basınç ölçer, endüstriyel süreçler başta olmak üzere farklı alanlarda en çok kullanılan ölçme aletleri ve enstrümanları arasında yer almaktadır. Temelde bu alet sıvıların ya da gazların herhangi bir yüzeye uyguladığı kuvveti ölçmeye yardımcı olur. Çeşitli üretim süreçlerinde veya günlük yaşamda sıvıların ya da gazların uyguladığı basıncın ölçülmesi gerekir. Bu uygulama güvenli çalışmaya izin verirken süreçlerin optimal basınç değerinde gerçekleştirilmesini de sağlar.

Basınç ölçer birçok durumda farklı cihazlara ve ekipmanlara bağlanabilir. Bu şekilde basınç kontrolü sağlamak ya da basıncı istenilen değerlerde tutmak için kontrol mekanizmalarını harekete geçirmek mümkün olur. Özellikle yüksek basınç değerlerinin patlama gibi risklere yol açtığı uygulamalarda basınç değerinin sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Uygun basınç ölçer modelini seçerek bir süreçteki basın kontrolü etkin bir şekilde sağlanabilir.


Basınç Ölçer Ne İşe Yarar?


Basınç ölçer ne işe yarar sorusu en sık karşılaşılan sorular arasında yer alır. Basınç ölçerin temel kullanım alanı herhangi bir proseste kullanılan sıvı ya da gazların basınç değerini ölçerek prosesin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamaktır.

Bu ölçüm aleti, sıvı ya da gazın tank gibi bir yüzeye uyguladığı kuvveti ölçer. Ölçülen kuvvet değeri elektrik sinyaline dönüştürülür ve diğer ölçüm enstrümanlarına veya kontrol enstrümanlarına aktarılır. Daha sonra basınç ölçerin kullanım amacına göre basınç kontrolü ya da basınç sınırlaması sağlanabilir.
 

Basınç Ölçer Nasıl Çalışır?


Basınç ölçerin çalışma prensibi cihaza ölçüm yapılan sıvı ya da gaz tarafından uygulanan basınç değerinin elektrik sinyaline dönüştürülmesine dayanır. Enstrümanın tasarımına bağlı olarak basınç değeri diyafram hareketiyle ya da basınç değerleri arasındaki farkla ölçülür.

Manometre olarak da bilinen bu enstrüman başta endüstriyel tank ve kazanlar olmak üzere farklı alanlarda kullanılır. Gıda firmaları, ilaç firmaları, kimya fabrikaları ve petrokimya fabrikaları gibi tesislerde basınç ölçer en çok kullanılan enstrümanlar arasında yer alır. Buna ek olarak konutların kazan daireleri veya su arıtma sistemleri gibi alanlarda da basınç ölçeri kullanmak mümkündür.


Basınç Ölçer Çeşitleri Nelerdir?


Basınç ölçer çeşitleri söz konusu olduğunda dört ana çeşitten bahsetmek mümkün olur. Bu farklı basınç ölçer çeşitleri temelde aynı çalışma prensibine sahiptir. Ancak uygulama alanı açısından farklılıklar görmek mümkün olur. Basınç ölçer seçimi yaparken uygulama projesinin gereksinimlerinin dikkate alınması gerekir.

Yüksek hassasiyet, yüksek cihaz dayanıklılığı ve kullanılacak ortamın özellikleri gibi faktörlerin dikkate alınarak seçim yapılması gerekir.


Standart Basınç Ölçer


Standart basınç ölçer, uygulamada en çok tercih edilen basınç ölçer çeşitleri arasında yer alır. Kompakt bir tasarıma sahip olan bu ölçüm enstrümanı, sızdırmaz bir hava boşluğuna sahiptir. Ölçüm işlemi sırasında ölçüm yapılan sıvının ya da gazın uyguladığı basınç elektrik sinyaline dönüştürülür.


Diyaframlı Basınç Ölçer


Diyaframlı basınç ölçer, cihazda bulunan ve diyafram olarak adlandırılan bir parçanın hareket etmesiyle basınç değerini ölçer. Ölçüm yapılan sıvı ya da gazın uyguladığı basınç diyaframı hareket ettirir. Diyaframın hareketi elektrik sinyaline dönüştürülür ve bu da basınç değerini verir.


Endüstriyel Basınç Ölçer


Endüstriyel basınç ölçer, yüksek hassasiyete ve dayanıklılığa sahip bir ölçüm enstrümanıdır. Genellikle aşındırıcılığı yüksek sıvı ya da gazların basıncını ölçmek için endüstriyel olan modeller tercih edilir. Aynı zamanda ölçüm hassasiyetinin önemli olduğu noktalarda da endüstriyel tip basınç ölçer modelleri tercih edilebilir.


Fark Basınç Transmitteri


Fark basınç ölçer çeşitleri iki ortam arasındaki basınç farkını dikkate alarak ölçüm işlemini gerçekleştirir. İki farklı sıvı ya da gazın bulunduğu ortamlarda bu basınç ölçer çeşidi tercih edilebilir. Aynı zamanda yüksek basınç uygulamaları için de bu ölçüm cihazı kullanılabilir.


Basınç Ölçer Fiyatları


Basınç ölçer fiyatları çeşitli faktörlere göre farklılık gösterecektir. Seçilecek olan basınçölçerin modeli ve yapısı fiyatın artmasına ya da azalmasına yol açan en önemli faktörlerden birisidir. Standart basınç ölçerler en çok tercih edilen ve en uygun fiyatlı basınç ölçer çeşitleri arasında yer alır. Diğer yandan hava farkı basınç transmitteri, endüstriyel tip basınç transmitteri ve diyaframlı basınç ölçerler daha yüksek fiyatlara sahip olabilir.

 

Basınç ölçer seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta basınçölçer fiyatı yerine uygulama yapılacak olan projedir. Uygulama projesine en uygun ölçüm enstrümanını kullanmak, projenin güvenliği ve verimliliği açısından büyük önem taşır.