LAZER TERMOMETRE

Lazerli termometre olarak da bilinen lazer termometre, temassız bir şekilde sıcaklık ölçümüne izin veren bir tür ölçüm cihazıdır. Hem günlük hayatta hem de endüstriyel uygulamalarda kullanılan bu termometre çeşidi, temas olmadan ölçüm yapabilmesi sayesinde birçok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Bazı modellerde ise takılacak olan ek prob sayesinde temaslı ölçüm yapmak da mümkündür.


Aynı zamanda kızılötesi termometre adıyla da bilinen bu cihaz, nesnelerin ya da yüzeylerin yaydığı kızılötesi ışına göre o nesnenin ya da yüzeyin sıcaklığını ölçer. Yüksek doğrulukla ölçüm yapan bu cihaz AVM girişleri, okul girişleri gibi alanların yanı sıra devre kesici, makine parçası ve priz sıcaklığı ölçmek için kullanılabilir.


Lazer Termometre Nasıl Çalışır?


Lazerli termometre çalışma prensibi, cihazda yer alan bir kızılötesi modülüne bağlıdır. Cihazda yer alan kızılötesi sensör sayesinde yüzeylerin yaydığı kızılötesi ışın miktarı tespit edilir. Kızılötesi ışın miktarı aslında bir yüzeyin sıcaklığını gösteren bir değerdir. Daha sonra alınan bu ışın sensör tarafından işlenerek cihazın dijital ekranında yansıtılır. 
Cihazla ölçüm yaparken ölçüm yapılacak yüzeyin cam gibi bir yüzeyin arkasında olmaması gerekir. Cam yüzeyler kızılötesi ışının geçişini engellediği için ölçüm yapmak mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda parlak ve yansıtıcı yüzeylerde de lazerli termometre ile sıcaklık ölçümü yapmak mümkün değildir.


Temassız ölçüm yapmak için cihazı açtıktan sonra cihazın ölçüm yapılacak yüzeye doğru tutulması gerekir. Daha sonra cihazın üstüne yer alan tetik mekanizmasına basılarak ölçüm yapılabilir. Buna ek olarak K probu takılan modeller için lazer termometre nasıl çalışır sorusunun farklı bir yanıtı vardır. K probu sayesinde cihaz, prob teması ile ölçüm yapabilir. Bu da cihaza hem temaslı hem de temassız ölçüm yapma yeteneği kazandırır.


Lazer Termometre Fiyat


Lazer termometre fiyat bilgisi cihazın özelliklerine, hassasiyetine ve içerdiği fonksiyonlara göre değişiklik göstermektedir. Ürünün fiyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak için ilgili ürünün sayfasında bulunan teklif iste bölümünü kullanabilirsiniz. Toplu istek listesi göndermek için iletişim sayfamızda bulunan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizin için en uygun cihazları içeren kapsamlı bir ürün listesi hazırlayacaktır.