KıZıLöTESI TERMOMETRE

Kızılötesi termometre

Kızılötesi termometre, bir yüzeyin sıcaklığını temas olmadan yani temassız olarak ölçmeye yarayan cihazdır. Günümüzde özellikle COVID-19 küresel salgını nedeniyle bu termometreler birçok yere girişte ateş ölçümü için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu termometre türleri endüstride de sıklıkla tercih edilmektedir. Temassız sıcaklık ölçümüne izin veren bu cihazlar sayesinde güvenliğin önemli olduğu ve temasın en alt düzeyde olması gereken süreçlerde kolaylıkla sıcaklık ölçümü yapılabilir. Cihazın nasıl çalıştığını anlamak ölçümün yüksek doğrulukla yapılmasına izin verecektir. Kızılötesi termometre nedir sorusuna detaylı olarak bakarak bu termometrenin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak mümkün olacaktır.


Kızılötesi Termometre Nedir?


Adından da anlaşılacağı üzere kızılötesi termometre, nesnelerin yaydığı kızılötesi ışığa göre sıcaklık ölçümü yapan bir tür sıcaklık ölçme cihazıdır. Cihaz ile farklı mesafelerden ölçüm yapmak mümkündür. Kızılötesi termometre ölçüm mesafesi D:S yani distance to spot değerine göre belirlenir. D:S değeri, cihazın ölçüm yapılacak nesneye yada yüzeye ne kadar mesafede olduğunu ifade eden bir değerdir. Günümüzde 1:1 ila 50:1 arasında değişen kızılötesi termometreler bulunur.


Ölçüm yaparken cihaz içinde bulunan kızılötesi termometre modülü ile nesnelerin ya da yüzeylerin sıcaklığını ölçer. Nesnelerin ya da yüzeylerin yaydığı kızılötesi ışın, bu modül sayesinde işlenerek sayısal bir değere dönüştürülür. Aynı zamanda ölçüm yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da bulunmaktadır. Termometrenin uzakta tutulması, daha geniş bir alanın sıcaklık değerinin ölçülmesi anlamına gelir. Yani eğer küçük bir alanın sıcaklık değeri ölçülmek isteniyorsa kızılötesi termometrenin mümkün olduğu kadar o alana yakın tutulması büyük önem taşır. 


Diğer bir nokta ise parlak yüzeylerde yapılacak olan ölçümlerle ilişkilidir. Parlak ve yansıtıcı yüzeylerde kızılötesi termometreyle yapılan ölçümler, bu yüzeylerin yayma kuvveti nedeniyle yüksek doğrulukta olmayabilir. Ölçüm yapılacak yüzeyin doğruluğunu arttırmak için yüzeye siyah elektrik bandı yapıştırma gibi farklı yöntemler uygulanabilir. Cihazın yayma kuvveti ayarının doğru bir şekilde yapılması da farklı yüzeylerde en doğru değerlerin elde edilmesine yardımcı olacaktır.


Kızılötesi Termometre Nerelerde Kullanılır?


Kızılötesi termometre nerede kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu termometre çeşidi hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük hayatta sıklıkla tercih edilmektedir. Endüstriyel uygulamalar söz konusu olduğunda elektrik panolarında sıcaklık ölçümü, makine parçalarının sıcaklık ölçümü ya da kazan sıcaklık ölçümü en yaygın uygulamalar arasında gösterilebilir. Buna ek olarak devre kesicililerin ve prizlerin sıcaklığını güvenli bir şekilde kontrol etmek için bu termometreden faydalanılabilir. Günlük hayatta ise son zamanlarda salgınla mücadele kapsamında çeşitli mekânlara giriş yapan bireylerin ateşini ölçmek için kullanılmaktadır.


Kızılötesi Termometre Fiyatları


Kızılötesi termometre fiyatları termometrenin taşıdığı farklı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili ürünün sayfasında bulunan teklif iste bölümünü doldurabilirsiniz. Toplu istek listesi göndermek için iletişim sayfamızda bulunan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.