TOPRAK NEM ÖLçER

Bitki yetişmek için ideal ısı ve toprak koşullarına ihtiyaç duyar. İdeal koşulların sağlanamaması durumunda bitkiler kısa süre içinde ölecek ve verimlilik elde edilemeyecektir. Bitki yetiştirmek için ideal koşullardan bahsedildiği zaman doğru sıcaklık, doğru toprak pH değeri, doğru toprak nem değeri ve doğru toprak besin değeri en önemli faktörler olarak sayılabilir. Toprağın nem değeri toprak nem ölçer ile tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir. Nem değerinin tespit edilmesi, hem iç mekan hem de dış mekan bitki yetiştiriciliği için önemli bir rol oynar.


Toprak nem ölçer cihazı farklı modellere sahiptir. Ancak genellikle analog olarak adlandırılan modeller tercih edilir. Aynı zamanda nem ölçer, pH ölçer ve sıcaklık ölçer tek bir cihazda bulunabilir. Bunun yanı sıra tüm bu ölçüm değerleri için farklı cihazlar da bulunmaktadır. Cihazın ölçüm yapabilmesi için kullanım talimatlarında ifade edilen derinliğe yerleştirilmesi gerekir.


Bu cihazın ana amacı toprağın nem değerini ölçerek sulama ihtiyacının olup olmadığını belirlemektir. Çok su isteyen ya da kurak bir toprak isteyen bitkiler, ölçülen nem değerine göre sulanabilir. Toprak nem ölçer kullanmak için cihazın iç ya da dış mekanda toprağa yerleştirilmesi gerekir. Cihazın içinde toprakta su miktarına göre değişen bir direnç bulunur. Ölçüm yapılacak topraktaki suyun fazla olması cihazı daha iletken hale getirir. Ölçülen direnç değerine göre çıkış voltajı üretilerek cihazın ölçüm ekranında gösterilir.